Aktuální výročí: 18. května – 19. května 1643 – bitva u Rocroi (Ardennen), Francouzi pod vedením Ludvíka II. zničili španělské vojsko.

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Recenze

Stockholm – místo třicetileté válce zaslíbené

Současnost Už po druhé ve Stockholmu, a pořád je co objevovat. Člověk, který se zajímá o třicetiletou válku, ať už jde o vojenství či běžný život, bude rozhodně nadšen možnostmi, které toto místo poskytuje. Je potřeba si vyhradit aspoň dva dny, protože je opravdu na co se dívat a co fotit. Takže co je možné vidět a hlavně nevynechat?

Riddarholmkirchan

Tento kostel je nejstarší zachovanou budovou ve městě. Byl vystavěn františkány na ostrově Riddarholm někdy kolem roku 1290 původně jako klášterní kostel. Královským pohřebním kostelem se stal roku 1634, když tu byl pohřben Gustav II. Adolf. O té doby až do dnešních dnů jsou zde pohřbíváni všichni panovníci Švédského království s výjimkou královny Kristiny, která odpočívá v katedrále Sv.Petra ve Vatikánu. Dále jsou zde vybudovány hrobky význačných šlechticů a generálů třicetileté války, kteří chtěli spočinout v blízkosti svého velkého krále. Můžeme zde najít hrobku rodu Torstensonů, Banerů a dalších. V kostele byli i vystaveny dobyté trofeje, vlajky, klíče od měst. Jedná se tedy zároveň i o jakousi síň slávy.

Riddarholmkirchan Věž kostela Portál Sarkofág Gustava II. Adolfa

Vasamuseet

Jedním slovem? Ohromující! Už po vstupu, ve kterém panuje přítmí Vás ohromí pohled na tuto obří loď, jejíž trup ční vysoko nad vámi. Vasa se sice tragicky potopila při své panenské plavbě, ale pro nás je to naopak obrovské štěstí. Vše co na lodi bylo v roce 1632 tam zůstalo zachováno. Hlavně věci denní potřeby, oblečení, nástroje a další majetek patřící obyčejným námořníkům či vojákům, ale i důstojníkům.

Není problém strávit v tomto muzeu celý den – můžete se zkusit stát stavitelem lodi, stát se svědkem soudu s potenciálními viníky potopení Vasy, nebo objevovat množství zachovaných artefaktů. Zkrátka být ve Stocholmu a nejít se podívat na tuto monumentální loď a celé muzeum je těžký hřích!

Vasamuseet Vasamuseet Vasamuseet Vasamuseet
Vasamuseet Vasamuseet Vasamuseet
Vasamuseet Vasamuseet Vasamuseet Vasamuseet

Livrustkammaren

Neboli Královská zbrojnice. Oproti Vasamuseet možná muzeum menší, ale svým obsahem rozhodně nezaostává. Je umístěno ve spodním patře královského paláce a najdete zde hlavně dochované oděvy královské rodiny od přelomu 16 a 17.století. Jsou zde k vidění pohřební šaty Gustava II. Adolfa nebo zakrvácené košile ve kterých byl nalezen po bitvě u Lutzenu. Hlavní ikonou tohoto muzea je vycpaný Gustavův kůň Streiff. Je zde toho však i mnohem víc. Opět, návštěv stojí za to!

Livrustkammaren Livrustkammaren Livrustkammaren Livrustkammaren
Livrustkammaren Livrustkammaren Livrustkammaren Livrustkammaren

Armémuseum

Muzeum vojenské historie, je umístěno v budově bývalého arsenálu ze 17.století. Je plné diorámat z figurín v životní velikosti a velmi dobře ukazuje historii vojenství od dob Vikingů až po současnost. To vše je doplněné o zbraně, zbroje a vybavení vojáků. Expozice jsou úžasné a pro mě byla doslova magická místnost s trofejními prapory ze 17.století.

Armémuseum Armémuseum Armémuseum
Armémuseum Armémuseum Armémuseum

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.