Aktuální výročí: Pro toto datum nemáme v kalendáři výročí

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Taktika

Španělská Tercie II.

Historie
17.stoletíEvoluce taktiky tercie za 17.století

Existuje málo informací, které by shrnovaly taktiku pěchotní Tercie během 17. století. S největší pravděpodobností byly nizozemské a švédské inovace začátku 17.století použité v Tercii, ale žádný z velkých španělských kapitánů o tom nenapsal žádné pojednání, nebo to není známo. Španělská tercie se adaptovala na nové taktické situace. Příkladem budiž formace Prolongado de gran frente kdy počet řad klesl na 10. Co se týká střelců, tak zadní mangas zmizeli, a celá sestava byla přetvořena na centrální blok/houfec s dvěma křídly po bocích, a jedním mangas vpředu.
tercie 3
Obr.3. Pravděpodobné rozmístění Tercie během let 1630-1635.
153 důstojníků (15 kumpanií) a 1057 mužů je rozmístěno v 10 řadách kromě křídel, kde jsou střelci řazeni po devíti nebo po třech řadách.


Existuje zmínka o tom, že v bitvě u Nordlingenu španělé použili dosti specifickou záležitost, aby snížili efekt švédské salvy. Ve chvíli kdy španělský důstojník viděl že se švédové připravují k salvě rozkázal mužům zakleknout a kulky měli letět přes jejich hlavy a potom nechal vystřelil proti nim také salvu.

Pozn.překl.:Tato věc je silně diskutabilní neboť nechat zakleknout celou tercii v jednom okamžiku s tím, že vojáci jsou v docela těsných rozestupech je skoro nemožné. Mušketýři a arkebuzíři se nacházejí v různých fázích nabíjení a pikenýři by zcela určitě měli problémy udržení dlouhých pík v kleku. Navíc taková událost nejde udělat okamžitě a jakýkoliv útvar ztrácí možnost reakce na jakýkoliv útok.
Pokud by tato taktika byla úspěšná tak by se určitě objevila v dalších bitvách.


V polovině sedmnáctého století měly španělské kumpanie průměrně od 80 do 150 mužů se zastoupením 60 až 70% střelců. Tím se španělé dostávali početně blízko ke kumpaniím nizozemským a švédským. Tercie v té době málo kdy přesahovaly víc jak 1000 mužů.
V bitvě u Rocroi roku 1643 bylo 4500 španělů rozestavěno v pěti terciích po 900 mužích. Dle Julia Albi de La Cesta2) byla silná tercie, zvaná Garciez, sestavená ze dvou batalionů(pluků), což znamená že španělé v té době neměli tak početné jednotky, takže se počtem blížily, a nebo byli stejně početné jak pluky švédské či holandské.. Prakticky v tu samou dobu, v bitvě u Montijo (Portugalské tažení, 1644) měly tercie průměrný počet kolem 600 mužů kteří byli rozestavěni do 6 řad. Od poloviny 17.století španělská pěchota používala tři typy taktického rozestavění a jejich vzájemné kombinace.

tercie 4
Obr.4.Tři možná rozestavení tercie o 80 důstojnících a 630 vojácích (1/3 pikenýrů a 2/3 střelců) v polovině 17.století.


Nařízení z roku 1685 popisuje taktickou formaci pěchoty o 432 mužích a 40 - 70 důstojnících a hudebnících. Muži jsou rozmístěni do 72 zástupů po čtyřech, a jsou rozděleni do 18 sekcí. Jako na počátku tercie jsou arkebuzíři použiti jako ochrana boků pikenýrů - charakteristický znak španělské pěchoty. Taktika střelby byla takováto: střelci první řady vystřelí a potom zakleknou a nabíjí. Druhá řada vystřelí a také zaklekne. Ve chvíli kdy poslední třetí řada vystřelí tak první řada by měla být připravena střílet.

tercie 5
Obr.5. Rozestavení dle nařízení z roku 1685. 432 mužů je rozděleno do 18 sekcí


Nástupem používání bajonetů a vylehčení mušket se pikenýři stali zbyteční a byli zrušeni. Rozestavení přešlo do linie stejně vybavených střelců se sekcí granátníků na pravém čestném křídle.


2)Julio Albi de La Cesta, De Pavía a Rocroi, Los Tercios de infantería espanola, Balkan editores, Madrid 1999

Z textů Dr. Pierre Picoueta přeložil, upravil a doplnil Tomáš Andrlík

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.