Zdroj: http://www.mortaigne.com/jak-usit-barokni-cepec.a40.html / Vydáno: 17.12.2007 0:54 / Autor: redakce

Jak ušít barokní čepec

Rekonstrukce
Čepců je několikero mnoho typů a záleží na individuálním přístupu, jak si jej kdo vyrobí. Rozhodně je nejlepší najít si nějaký dobový obrázek a podle toho se rozhodnout.

Já jsem si třeba vybrala tento, z filmu Dívka s perlou.

obr1

Barva:
barva čepce pro střední a nižsí třídu by asi měla být bílá. Jiné nemám doložené, jen nějaké vyšívané, brokátové, prostě nákladné pro vyšší třídu, což kromě kapitánovy ženy nejsme.


Materiál:
nejlepší materiál na čepec je nebělený nebo bělený len. V nouzi lze použít bavlnu

A jak na to?
Při tvorbě vlastního střihu, doporučuji první udělat papírový model, na kterém vše vyzkoušíte, a když to funguje, tak jen obkreslíte na látku. Výhoda je v tom, že si tak látku nezničíte, pokud jí máte třeba malé množství.


KROK 1.Vezmete nějaký tenký papír (baličák) a velký hrnec nebo mísu na salát. Do mísy na salát strčíte hlavu a když ji bezpečně prostrčíte dovnitř i ven a máte tam ještě dost místa, tak ji obkreslíte na papír – velikost hlavy je poměrně individuální, takže to, že mě stačil 25 cm průměr je zavádějící- také to závisí na druhu čepce.


KROK 2. Vystřihnete a změříte si metrem jak dlouhé chcete mít okraje čepce. Doporučují se délky pod uši + 2 cm na zahnutí a ke klíční kosti + 2 cm. Z těchto délek a délek od čela na temeno vytvoříte obdélník(y).

obr2

KROK 3. Papíry sešijete, vyzkoušíte a když to sedí, uděláte to samé z látky. Když to nesedí, tak zmenšujete, zvětšujete, dokud to není ideální.


KROK 4. Obdélníky přeložíte na půl a sešijete jako povlečení na polštář k sobě. Do předního obdélníku lze po přehnutí nažehlit výztuhu, buď pasovku, vliselín, krejčovské plátno, nebo joko.


KROK 5.
Kruh nařasíte ve vzdálenosti asi centimetr od okraje po celém obvodu a stáhnete řasení podle velikosti hlavy.


KROK 6. Sešijete kruh s menším obdélníkem. A hotovo!


pár návrhů pro inspiraci…

obr3

Lenka Matějová

PS: a zde jsou fotografie dalšího vydařeného čepce: http://soleferadin.rajce.idnes.cz/cepka/