Zdroj: http://www.mortaigne.com/gottfried-heinrich-pappenheim.a160.html / Vydáno: 14.10.2009 1:46 / Autor: Tomáš Koch

Gottfried Heinrich Pappenheim

(* 29. května 1594 Treuchtlingen – + 17. listopadu 1632 Lipsko)

PappenheimPappenheim byl jedním z nejslavnějších císařských důstojníků. Své mládí strávil studiem na Altdorfské universitě a cestováním po Evropě, kdy navštívil Anglii, Francii, Španělsko, Itálii. Do říše se vrátil roku 1614 a přestoupil na katolictví, téhož roku ho pak císař jmenoval říšským radou.
V následujících letech se Pappenheim věnoval především vojenské kariéře, když se s polským vojskem krále Zikmunda vypravil do Ruska. Zde měli podpořit jednoho z "Lžidimitrijů" - nelegitimních ruských carů. Po svém návratu vstoupil do služeb Maxmiliána I. Bavorského a nakonec jako podplukovník v pluku kyrysníků svého tchána hraběte Adama z Hebersdorfu táhne do Čech. Zde se zúčastnil bitvy na Bílé hoře, kde utržil 20 zranění v boji.
Na říšském sněmu v Řezně byl povýšen do hraběcího stavu a jmenován plukovníkem a v čele španělského kyrysnického pluku bojuje v Lombardii. Od roku 1626 se účastní bojů v Horním Rakousku, Sasku, dobytí Magdeburku. Všude vyčníval především svoji osobní odvahou.
Po Tillyho smrti se jeho pluky (především kyrysnické) dostaly pod Valdštejnovo velení. Osudnou se stala Pappenheimovi bitva u Lützenu 16. listopadu 1632. Zde vedl v čele své jízdy protiútok proti postupujícím švédům a během něj byl raněn dělovou koulí malého kalibru. Na následky svých zranění zemřel.