Aktuální výročí: Pro toto datum nemáme v kalendáři výročí

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Taktika

Mušketýr v prachu vyválený - část I.

Historie


Síla velkých jednotek


Fernadéz Gonzalo De Córdoba (1453-1515) zvaný též "El Gran Capitán" vylepšil lancknechtské čtverce začleněním střelců z arkebuz do pevné struktury, a změnil taktiku a organizaci boje. V roce 1503 nedaleko Cerignola odrazil Francouze prakticky jen s pomocí palných zbraní. Jeho pokračovatelé taktiku dále vylepšili a tímto vstoupila na evropská bojiště na začátku 16. stol španělská Tercie. Tím co ji tak proslavilo a na dlouhé časy z ní udělalo postrach všech armád byla ukázková spolupráce mezi střelci a pikenýry v jedné taktické formaci pěšáků.
Název Tercie (španělsky třetina) je odvozen z faktu, kdy v roce 1534 španělská armáda v Itálii byla přeorganizována do tří jednotek s názvy Lombardia, Napoli a Sicilia, jejichž úkolem bylo chránit španělské území v Itálii.

(více v seriálu o Španělské Tercii)

Pikenýr
Pikenýr z přelomu 16/17 stol.

Zastavení první: toto je Španělská tercie, nikdy se nevzdá!

Z dopisu kapitána De Terrana synovi, Španělsko, 1585

… Milý Manueli, nastal čas, abych tě seznámil i s dnešním uměním válečným.

Není lepší armády na světě než španělské, a není lepší sestavy než je španělská tercie. Tato jest postrachem všech evropských armád, svými píkami dokáže vzdorovat útokům těžké jízdy, arkebuzami a mušketami rozrušovat pořádek v nepřátelských formacích. Pevná jako skála, silná jak příliv, mohutná jako hrad nad údolím. Nic se jí nevyrovná, nikdo ji nemůže porazit.

Poslyš tedy, jak svoji armádu sestavit. Snaž se vždy ze svých mužů vystavět jednu nejsilnější, musíš-li tak více, ne však mnoho formací. Každá však musí být velmi silná, s pikenýry ve středu, a střelci na křídlech. Dbej na to, aby tvar který sestavíš byl symetrický, a schopný obrany ze všech stran tak, aby střelci mohli rozrušovat řady nepřátelské pěchoty před rozhodujícím útokem masy pikenýrů, a také pikenýři mohli vytvořit hradbu ostrých hrotů, kterou by ochránili střelce před útokem jezdectva.

Kupříkladu máš-li k dispozici tři tisíce mužů, sestav je tak, že střed bude tvořen 59 zástupy a 27 řadami pikenýrů. Na ochranu pikenýrů na bocích postav na každý jeden po pěti zástupech arkebuzírů v 27 řadách. Zbytek střelců (mušketýrů neb arkebuzírů) postav do čtvercových bloků na rohy pikenýrského středu. Máš-li ještě mušketýry, nech je nastoupit v čelo sestavy, před pikenýry.
S takto sestavenou jednotkou nemusíš se obávati útoku z jakékoli strany. Stane-li se, a jezdectvo nepřátelské přes palbu prostoupí, utekou se mušketýři pod ochranu pikenýrů. Naopak při útoku na předchozí palbou otřeseného protivníka skvěle využiješ sílu náporu hluboké formace.
Svoje střelce vycvič tak, aby byli schopni nepřetržité palby. Docílíš toho tak, že vypálí najednou vždy celá řada, která pak mezerami mezi zástupy odejde na konec, aby její místo nastoupila řada další, již k palbě připravená. Než se všechny řady obmění, musí mít ta poslední zase nabito. Pokud jsou tví důstojníci jen trochu hodni svých postů, nemůže při tomto systému dojít k pražádnému zmatku či nepořádku.
Ještě pár slov k věcem takříkajíc administrativním. Kromě štábu, který prozatím pomíjím, každá tercie budiž rozdělena na kumpanie podle typu zbraní, a každá kumpanie nechť je rozdělena na eskadry. Eskadry, oddíly ne více než o 25 mužích jsou vedeny kaprálem (Cabo). Každý půltucet mužů (Las Camaradas) z jedné eskadry nechť spolu vaří, bydlí a žije, a vůbec dělá vše spolu, což je důležité pro morálku - ten tolik proslulý "esprit de corps" nepřekonatelné španělské pěchoty.

print Formát pro tisk

Komentáře


, Článek odpovědět

V časopisu "Živá Historie" jsem Váš článek četla, byl moc pěkný a zajímavý. A doufám, že i nějaké další články přibudou v dalších číslech :).

icon odpověděl(a)

Wooow, děěěěkuji 5 To potěší...
Článek to je celkem záměrně takový popularizační, Chystám sem na náš web konkrétnější věci (vývoj taktiky, oblečení, zbraní...) , o kterých jsem se tady v tomhle jen zběžně zmínil.

Každopádně moje spolupráce s "Živou historií" bude pokračovat, mám přichystány další práce.