Aktuální výročí: 18. května – 19. května 1643 – bitva u Rocroi (Ardennen), Francouzi pod vedením Ludvíka II. zničili španělské vojsko.

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Recenze

Kartinky - obrázky z výstavy

Současnost
Aneb "tak nám v tom Chebu zabili Valdštejna, paní Mullerová"
Pár postřehů z výstavy Valdštejn a jeho doba.

od 15.11.2007 do 17.2.2008 se v Praze, ve Valdštejnské jízdárně koná výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba. Veškeré podrobnosti, včetně otvírací doby, vstupného a podobně je možné nalézt na stránkách www.valdstejn.org .

V sobotu jsem výstavu, jako správný třicítkář, navštívil, a chtěl bych se s vámi podělit o svůj názor, postřehy a tak podobně.

Samozřejmě je důležité a skvělé, že se takováto výstava vůbec koná. V Čechách a v této době je to malý zázrak.
Mě osobně nejde ani tak o rehabilitaci Valdštejnova jména a snažení (s tím jsem osobně vyrovnán, a snažím se netrpět jednostrannými soudy), ale o poznání dalších podrobností "jeho doby".
Výstava je ale koncipována více méně jako populárně naučná, zaměřená spíše na představení Valdštejnovy osobnosti a jeho aktivit. Tu "dobu" reprezentují spíše zvláštní a leckdy i kuriózní exponáty. Což ale vzhledem k majoritě populace vlastně asi ani není špatně.

Jako nejúžasnější věc, dokonce trvalého charakteru, považuji vydání "velké knihy" sborníku prací a katalogu exponátů. Je fakt, že zejména cena kompletní publikace (která obsahuje i ten katalog exponátů) za cca 2k2 peněz poněkud zarazí, ale berme to tak, že se jedná o záležitost jedinečnou, která se nebude hned tak (bude-li se vůbec kdy) opakovat.
Minimálně samotný katalog exponátů se za nabízenou cenu zhruba 380 peněz zakoupit rozhodně vyplatí. Najdou se v něm vedle notoricky vypráskaných exponátů z VHÚ i věci dosud nepublikované.

Samotná výstava je situována ve Valdštejnské jízdárně, tedy na prostoru cca 12x25 metrů (jedná se jen o můj hrubý odhad) plus jednoho čtvrtpatra. Prostor je předělován kašírovanými stěnami, které tvoří jakési logické rozdělení jednotlivých částí, a jsou na nich rozvěšeny obrazy a vitríny s exponáty.

Výstava je, jak už padlo, rozdělena na jakési sekce, odpovídající kapitolám knihy, popisujícím Valdštejnův život a aktivity. V předposlední sekci se dokola promítá dokument "závisti navzdory", kde má Mortaigne regiment taky pár momentek, a tak se k němu vrátím později.
V poslední sekci se nacházejí věci sice zajímavé, leč pro nás nepříliš přínosné, a to reprodukce a zpodobnění Valdštejna a jeho doby cca od roku 1800+.

Jako naprosto tragické pro moje vnímání výstavy vidím osvětlení obrazů a vybavení vitrín… které je voleno tak, aby z blízka nebylo pro odlesky pranic vidět… Fotografování je sice povoleno, ovšem výsledku se dá evidentně docílit z výše uvedeného důvodu velmi chatrného, a vlastně ani není co fotit.

Já tomu rozumím… normálnímu bělochovi stačí letmý pohled, případně fotečka na památku, ale pro nás jsou důležité právě ty detailíčky. A to zamrzí… Nicméně když nastane vhodná konstelace světla/stínu dají se někdy některé podrobnosti vidět slušně. A kustodi jsou poměrně hodní, nestalo se, že by mne kárali, že jim na obraz funím z pěti centimetrů, případně u pro majoritu nepříliš zajímavého exponátu příboru oslintávám vitrínu ::D

Výstava asi budí mezi veřejností solidní zájem, neboť hned po otevření byla u vchodu slušná fronta, a když jsem odcházel byl už stav tak naplněn, že ostraha vpustila dovnitř vždy pouze tolik osob, kolik právě vyšlo ven. V součinnosti se stádností majority návštěvníků je to pro nás tak trochu smůla. Běžný návštěvník se totiž šnečím a naprosto stejným krokem tupě sune kolem, a je dost obtížné nezajímavé či známé exponáty přeskočit, a naopak zajímavým se věnovat.
Nelze tedy jednoduše aplikovat oblíbený systém prohlídky - kachny, kachny, kachny, půlhodina slintání a okukování exponátu ze všech stran, kachny, kachny, další půlhodina, kachny, kachny a tak dál, však to znáte…

Několikrát jsem byl šnekovitým důchodcem lehce nakopnut při studování detailů např. podšití kostýmu. Což jako typický tichý introvert beru velmi těžce…

Co se týče exponátů - stojí nebo nestojí za to se na výstavu vypravit?

Já bych řekl, že v každém případě to za to stojí. Už proto, že se jedná o jedinečnou, a asi v našem životě už neopakovanou událost. Vlezné není přemrštěně vysoké (modří už vědí, že bývá i zdarma), a dopravit se do Prahy dnes díky žlutým autobusům není až tak problematické a drahé.
Nicméně, zejména co se týče "vojenských exponátů" v 95% se jedná o notoricky známé, a Xkrát publikované, v dobovém kontextu více méně raritní věci z VHÚ.
Ale těch pět procent zase stojí zato… Kožené plukovní dělo jsem fakt viděl poprvé!!!
U ostatních předmětů rovněž vesměs převažují exempláře snobské a raritní, ale ten zbytek je opět slušným základem.

Už jsem dostal jednu otázku: "máme jet na výstavu s manželkou (z Ostravy), nebo si v podstatě za tu cenu koupit tu velkou publikaci? Když si obojí nemůžeme dovolit…" V tomto případě bych vzhledem k výše uvedenému doporučil spíše tu knihu - to je záležitost trvalá, a je možné se k ní vracet. Všechny texty obsažené na výstavě jsou v knize, a je tam informací mnohem víc.
Pro člověka, který se "třicítkou" ale zabývá spíše okrajově, nebo jen ze zájmu, případně je "v situaci zcela nováčkem" je ale návštěva výstavy určitě dobrou představou.

Abych neremcal… spíš než focení se mi v poslední době v osvědčuje kreslení si zajímavých detailů, a toho jsem si u pár pro mne zajímavých exponátů užil, protože jsou někdy vystaveny jinak, než jsou nafoceny v katalogu. A to je další fakt, proč za to stojí na výstavu osobně zajít.

Druhá otázka - na jak dlouho to asi je, to projití?
Těžko říct… já ji procházel cca 2,5 hodiny, protože jsem měl čas. K zajímavým věcem jsem se vracel 2-3x, věci které jsem již viděl několikrát dříve jsem naopak zhlédnul jen zběžně… řekl bych, že tak tři hodiny je až až, ale věřím tomu, že někdo by nevydržel ani hodinu. Prostě těžko říct…

PS: na závěr se vrátím k jedné výše zmíněné záležitosti. Trochu mne zamrzelo, když se v dokumentu zmiňuje "Valdštejn postavil kyrysnický a dragounský pluk" a na pozadí probíhá mustruňk možná palácové či rondašírské??? jednotky …
I v návaznosti na jeden dotaz v našem guestbooku jsem cvičně hledal na všech obrazech rondašíry a organizované halapartníky… Uhodnout, kolik jsem jich našel bude patrně nasnadě…
Představoval bych si v dokumentu skutečně použít a představit aktuálně jmenované druhy vojska… Ale já se jednou dočkám… teda možná…

PS II: v katalogu fakt zamrzí neznalost grafika a odbytí práce redaktora, kdy podle fotek je tam několik kordů a mušket "levorukých", což ve skutečnosti fakt nejsou…

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.