Aktuální výročí: 18. ledna 1629 – Švédský říšský sněm souhlasí se zapojením do války proti císaři Ferdinandu II

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Návody, výkresy, Odívání

Textilní materiály

Rekonstrukce
Co k tomu říct? Trocha teorie o tkaninách.Tkanina
Tkaninou rozumíme textilní plošný útvar, který vznikne křížením nejméně dvou systémů vláken.
Podle normy o označování textilií musí být k popisu tkaniny udána tato kritéria: surovina, druh vlákna, tkaní, vazba, úprava, příp. plošná váha.
Nitě probíhající podélným směrem tkaniny (látky) jsou osnovní nitě, příčně probíhající nitě jsou útkové nitě.
Způsob křížení vláken, jež se většinou s jistou pravidelností opakuje, se nazývá vazba. Rozlišujeme mezi jednoduchou a žakárovou, dvojnou a prolamovanou. Poslední dvě uvedené nebudou ale předmětem našeho zájmu.
Jednoduché vazby poznáme podle toho, že mají nezaměnitelný vzhled a opakují se v krátkých pravidelných odstupech. K jednoduchým vazbám patří vazba plátnová, keprová, atlasová, jakož i všechny jejich obměny.
Jednobarevné nebo více barevné látky s žakárovou vazbou se vyznačují zvláštním vzorkováním. Vzniká nadzvednutím jednotlivých útkových nití (u vzorkování na listovém stroji se zvedá několik útkových vláken najednou). Do látky se může vetkat jak velkoplošné vzorkování, tak i ten nejmenší vzorek.

Vazba plátnová Vazba keprová Vazba atlasová
Vazba plátnová Vazba keprová Vazba atlasováPlátnová vazba
je nejjednodušší a nejhustěji provazovaný typ vazby. Samotné označení "plátno", pokud se někde vyskytuje, se zpravidla vztahuje k typu vazby, ne nutně přímo k materiálu tkaniny. (dnes jako plátno považujeme nejčastěji přírodní materiál - bavlnu, případně len.)
Hustota plátnové vazby může být různá a je dána poměrem tloušťky nití v obou soustavách (útkové i osnovní). Na levnější plátna určená např. na hrubší části oděvů nebyla tloušťka nití nijak zvlášť hlídána, což se projevuje na nestejnoměrné struktuře a hustotě plátna. U nákladnějších pláten na dražší oděvy pak tloušťka nití příze kolísá mnohem méně a celkový výsledkem je jemnější, hustější a stejnoměrná struktura.

Z plátna se odvozuje další typ tkaniny - tzv. ryps.

Ryps
RypsKeprová vazba
Střídu keprové vazby tvoří vždy nejméně tři vazní body osnovy a útku. Podle počtu nití ve střídě se pak označuje kepr jako třívazný, čtyřvazný apod. Kepr může být osnovní nebo útkový (defakto otočený o 90 stupňů).

zesílený kepr Hrotový kepr Křížový kepr
Zesílený kepr
(střída 4×4)
Hrotový kepr
(střída 6×6)
Křížový kepr
(střída 10×10)
Atlasová vazba
Vazní body jsou ve střídě pravidelně rozloženy a nesmějí se vzájemně dotýkat. Nejmenší počet osnovních nití a útků ve střídě je pětivazný atlas.
Vzdálenost vazních bodů se určuje postupným číslem, které udává na kolikáté další osnovní niti je na následujícím útku další vazební bod.
V atlasové vazbě, zpravidla z hedvábí se například vyráběl tzv. satén.

vzorový atlas přisazovaný atlas Křížový kepr
vzorový atlas
(střída 10×10)
přisazovaný atlas
(střída 8×8)
zesílený atlas útkový
(střída 5×5)

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.