Aktuální výročí: Pro toto datum nemáme v kalendáři výročí

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Osobnosti

Gustav II.Adolf , švédský král (1594-1632)

Historie Byl úspěšným politikem, vojevůdcem a vojenským reformátorem. Je nazýván „Otec moderního válečnictví" díky svému novátorství kdy integrálně propojil jednotlivé složky armády do jednoho fungujícího celku. Jeho zdokonalení a reformy učinily ze Švédska na příštích sto let dominující mocnost Baltu.

Gustav II. Adolf

Od okamžiku synova narození dne 9. prosince 1594 ve Stockholmu jej král Karel IX. cvičil a připravoval na převzetí koruny. Díky tomu získal na svou dobu velmi kvalitní vzdělání a aktivně mluvil šesti jazyky. Budoucí král se naučil dvorským dovednostem, ale jeho prvotní vzdělání se soustředilo na vojevůdcovství. Ve věku pouhých šestnácti let velel Gustav švédským silám v boji proti dánským vetřelcům ve východním Gotlandu.

Když Karel IX. v roce 1611 zemřel, švédský parlament byl natolik oslněn sedmnáctiletým Gustavem, že netrval na požadavku plnoletosti a dovolil mladému válečníkovi usednout na trůn. Gustav ocenil moudrost poslanců tím, že jmenoval zkušeného administrátora Axela Oxenstiernu kancléřem. Oba muži další desetiletí harmonicky spolupracovali - Oxenstierna se staral o vládní záležitosti a Gustav velel vojenským silám.

Spolu s korunou zdědil Gustav pokračující války s Dánskem, Ruskem a Polskem. Nejprve obrátil svou vojenskou moc proti nejbližšímu a nejhrozivějšímu nepříteli, Dánsku, a uzavřel s ním v roce 1613 mír. Od roku 1613 do roku 1617 bojoval Gustav v Rusku, kde dobyl vítězství, jež získalo Švédsku Karelii a tak zcela odřízl Rusko od přístupu k Baltskému moři. Dalších osm let bojů v letech 1621 až 1629 vyústilo v porážku Polska a v připojení dalších území na jižním a východním baltském pobřeží ke Švédsku.

V roce 1630 obrátil Gustav, nyní přezdívaný jako „Lev ze severu", své vojsko do německých zemí a vylodil se v Pomořanech a tím vstoupil za podpory Francie do velké války nazvané později válkou třicetiletou. Oslnil Evropu vítězstvím nad Tillym U Breitenfeldu (1631) a Lechu (1632). Vytlačil Maxmiliána Bavorského z Mnichova s v září zaútočil na Valdštejnův tábor nedaleko Norimberka. 16.listopadu 1632 se s Valdštejnem střetnul u Lützenu nedaleko Lipska v prakticky nerozhodné bitvě, kde v čele své jízdy padnul.

Gustav díky svým reformám nejenom ovlivnil vojenskou praxi budoucnosti, ale také zanechal dědictví síly a kontinuity. Ani jeho vlá­da, ani jeho vojska se po jeho předčasné smrti nerozpadly. Švédský trůn zdědila jeho dcera Christina a Axel Oxenstierna nadále zaručoval silné administrativní vedení vlády. V poli zanechal Gustav schopné nižší velitele, kteří nadále zachovávali jeho disciplínu a filozofii a udržovali sílu švédského vojska po další desetiletí.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.