Aktuální výročí: Pro toto datum nemáme v kalendáři výročí

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Odívání, Návody, výkresy

Dámsky odev v rokoch 1620-1645

Současnost
časť prvá - vlasy a doplnky

Od začiatku vekov je výsadou, priam až povinnosťou mať dlhé vlasy. Veľký trest pre ženu, ktorá sa niečím previnila, bolo to, že bola ostrihaná. V 16.-17. storočí dĺžka vlasov zväčša dosahovala líniu pásu. Pre pracujúce vrstvy ako aj vyššie postavené dámy bolo však veľmi nepraktické takéto dlhé vlasy nosiť rozpustené, to dokážu potvrdiť aj dámy a slečny v tejto dobe. Bohužiaľ, v 16. a 17. storočí ešte také vymoženosti ako sponky do vlasov a gumičky neexistovali, tak si museli pomôcť ako vedeli. Napríklad si vlasy zaplietali a zväzovali to rôznych tvarov. Taping hair je práve veľmi pohodlný variant pre dámy s dlhými vlasmi, ktoré museli každý deň pracovať v kuchyni alebo na poli.
Varianty zapletania su rôzne, od vrkočov, cez zakrútené pramene vlasov okolo hlavy až po „prišívanie" týchto prameňov na temeno hlavy. Samozrejme, vyššie vrstvy si tieto účesy často dozdobovali perlami alebo rôznymi doplnkami, zatiaľ čo nižšie vrstvy si vystačili iba s farebnou stuhou alebo pásom látky.

Osobne som vyskúšala aj všetky v odkazoch pod článkom uvedené návody, a môžem povedať, že je to naozaj pohodlné. Zastávam názor, že ak je účes na hlave kvalitne zviazaný alebo pripevnený tak by mohol v rovnakom stave vydržať aj pár dní. Tretí návod na zapletenie nemá tak úplne „LH" účel, ale je to taktiež jedna z možností.

Tieto obrázky ukazujú dva príklady, ako dokázali dámy skrotiť svoje vlasy, keďže si ich nemohli umývať každý deň. Avšak na hlave by mali nosiť ešte niečo, a tým niečím je čepiec. Slobodné slečny sa tohoto pravidla držať nemuseli, až kým neboli, ako sa hovorí, pod čepcom. Čepcov, alebo inak povedané coifs je veľa druhov. Počas doby sa veľakrát strihy menili ich podoba taktiež závisela od krajiny pôvodu. Dámy si vždy vyberali taký strih, aký im bol pohodlný, prípadne viac pristal.

Coifs boli šité z rôznych látok, zdobené alebo vyšívané, záviselo len na tom aká bola majiteľka majetná a čo si mohla dovoliť. Spolu sa zväčša nosievala aj tvz. forehead cloth, ktorá zakrývala časť vlasov, ktorú strih coif nedokázal zakryť a slúžila aj na prichytenie čepca špendlíkmi. Pre mňa a moju tvár je sice najvhodnejší obyčajný coif, ale v nasledujúcich odkazoch, a v literature nájdete rôzne varianty.

img


Použité návody, odkazy:

1.http://www.youtube.com/watch?v=Gjc4GJGUZBM
2.http://www.mfgraffix.com/hird/faoilt/style1.html
3.http://valentinadepertis.blogspot.co.uk/2012/03/gretel-braid-wonderful-hairytale.html
4.http://www.elizabethancostume.net/headwear/coifpics.html
5.http://lhresources.wordpress.com/17th-century-clothing-for-reenactors/clothing-gallery-women/clothing-gallery-coifs/

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.