Aktuální výročí: Pro toto datum nemáme v kalendáři výročí

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Osobnosti

Ambrosio Spinola

(* 1571 nebo 1569 – + 25. září 1630)

Spinolabyl potomkem bohaté janovské obchodnické rodiny. Podnikání se dokonce několik let věnoval, a jako nejstarší syn měl celý podnik jednou převzít. Během této doby však u něj klíči zájem o vojenství, o němž četl především v knihách, odkud také pochází jeho první vojenské poznatky. Pravděpodobně tak činil z obdivu ke svému mladšímu bratru Federicovi, který vydobyl slušné pověsti u španělského vojska ve Flandrech. Kolem roku 1602 však Spinola přešel "od slov k činům", pravděpodobně ho k tomuto zlomu v kariéře dohnalo konkurenční prostředí ostatních bankovních rodin v Janově, které tak chtěl umlčet slavnou službou pro Španělsko, které bylo pro Janov vlastně strategickým partnerem, ochráncem a zákazníkem. Za své vlastní peníze naverboval celý pěchotní pluk o 1000 mužích a v duchu starých Kondotiérů se s ním odebral do služby v Nizozemí. Zde se zúročily jeho teoretické schopnosti a již v pozici vrchního velitele španělských sil v Nizozemí dokázal čelit Mořici Oranžskému a jeho válečným schopnostem.
Jeho nejslavnějším činem bylo dobytí města Ostende 22. září 1604, které bylo obléháno s přestávkami prakticky již tři roky. Za to mu byl roku 1605 udělen řád zlatého rouna.
V dalších letech se mu podařilo získat na Mořicově armádě několik vítězství, jeho snahu ale pohřbíval Madrid, který jeho úspěchu nedokázal politicky ani strategicky využít. Nakonec tak uzavřel s Mořicem roku 1609 na dvanáct let příměří.
Po vypuknutí Třicetileté války a de facto i konci příměří s Nizozemím vtrhly jeho oddíly do Dolní Falce, kterou obsadil. Nadále pak bojoval v Nizozemí, kde dosáhl vrcholného bodu své kariéry, když po téměř ročním obléháni 5. června 1625 před ním kapitulovalo město Breda (samotný akt kapitulace zachytil na svém obraze Diego Velázquez).
Stárnoucí generál byl posléze odvolán do Itálie, kde se rozhořela válka o Mantovské dědictví. Zde při obléhání pevnosti Casale zemřel 25. září 1630 Ambrosio Spinola přirozenou smrtí. Dle jeho bohatého dobrodužného života, kdy byl téměř 30 let téměř neustále ve válce, můžeme usoudit, že právě pod jeho velením si zachovaly španělské tercie sílu proti moderně se rozvíjejícím armádám reformního stylu.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.